Kiire elutempo ei jäta just palju aega mõtlemiseks, kas märkame ümbritsevat, naudime perega koosolemist või ühiseid hommikusööke. Kohalolu on seisund, mis tähendab lahti laskmist ebaolulisest, olla teadlik endast ja keskendunud, tähelepanelik kõiges, mis meid ümbritseb ning mitte anda hinnanguid (Hasson, 2015).
Negatiivne sisekõne paneb meid tundma halvasti kuna veename ennast, et ei saa hakkama. Selline uskumus halvab tahtejõu ja kaotame enesekindluse. Esitame sagedasti kõhklevaid küsimusi ja hakkame endas kahtlema. Toetudes varasematele ebaõnnestumistele, võime muutuda ebakindlaks ja jätta teistele ebapädeva inimese mulje.
Selle asemel, et võtta olukorda kui kogemust, saame osaks erinevatest hirmudest. Kolm olulist reeglit teadveloleku tõstmiseks:
- Positiivne mõtlemine loob hea enesetunde ja aitab kasvatada enesekindlust. Tuleta meelde, millised on sinu tugevused. Milles tunned ennast mugavalt ja hirmuvabalt.
- Proovi uuesti, kui tunned oled minevikus ebaõnnestunud. Aseta kõrvale mineviku hinnangud ja keskendu sellele, mida õppisid kogemusest. Sa ei saa muuta minevikku, kuid võid valmis olla järgmiseks katsumuseks.
- Tee plaan. Mõtle läbi sammud, kuidas tulla toime, kui oled samas olukorras. Jäta kõrvale ebavajalikud mõtted, mis on suunatud minevikku või tulevikku. Saad liikuda suurema enesekindlusega edasi.
Jälgi ennast kõrvalt ja ära anna hinnanguid!
Viide: Hasson, G. (2015). Mindfulness pocketbook. Little exercise for a calmer life.